page-detail Executive Council Pakistan National Commission for UNESCO
 

Executive Board

Representation in UNESCO Executive Board

Since 1951, Pakistan is being elected as member of UNESCO Executive Board except 1991 - 1992. Since 1951, the following have been Pakistan's Representatives on the Board:

1 Mr. S.M.Shareef 1951-1956
2 Mr. Mumtaz-ud-Din Ahmed 1956-1957
3 Mr. I.H. Zuberi 1957-1958
4 Mr. Qudrat Ullah Shohab 1958-1978
5 Dr. M.A.Kazi 1978-1983
6 Dr. Attiya Inayatullah 1983-1987
7 Dr. M.A. Kazi 1987-1989
8 Justice (Retd) Abdul Kadir Shaikh 1989-1991
9 Dr. Attiya Inayatullah 1992-1995
10 Khwaja Shahid Hosain 1995-1997
11 Dr. Safdar Mahmood 1997-1999
12 Dr. Attiya Inayatullah 1999-23.04.2006
13 Mr. Sajjid Hassan 24.04.2006 – 11.08.2006
14 Mr. Jehangir Bashar 12.08.2006 – 09.04.2007
15 Ms.Shahnaz Wazir Ali

10.04.2007 – 10-2013

16 Ms. Rahila Magsi 10-2013 - to date

 

© 2015 Pakistan National Commission for UNESCO Site managed by: www.digitalspot.ae